Prístup k pozemku

Prístup k pozemku
Kúpili sme pozemok pri drevenici, ktorý siahal až k ceste. Po dedení sa pozemok rozdelil s tým, že od cesty sa nedá dostať k domu. Dohodnúť sa nedá, odkúpenie pozemku nie je možné, ani kúsok po cestu, aby sa dalo prejsť k domu. Čo máme robiť?

Pôvodne ste vlastnili pozemok, ktorý siahal od vašej drevenice až po cestu. Uvádzate, že po ukončení dedičského konania bol pozemok rozdelený a nemôžete sa dostať k drevenici. Z otázky nie je jednoznačné, prečo došlo k dedeniu pozemku, keď tvrdíte, že ste ho kúpili.


Pri nadobúdaní vlastníctva k pozemku v dedičskom konaní sa málokedy reálne rozdelí pozemok, väčšinou dedičia nadobúdajú spoluvlastnícke podiely k zdedenému pozemku alebo pozemok nadobudne na základe dohody dedičov jeden dedič. Preto sa domnievam, že vo vašom prípade ide o podielové spoluvlastníctvo k predmetnému pozemku, a nie o reálne rozdelenie pozemku.


Na rozdelenie pozemku by bolo potrebné vyhotoviť geometrický plán a tento zapísať do katastra nehnuteľností. Podieloví spoluvlastníci si často v praxi rozdeľujú pozemky bez vyhotovenia geometrického plánu a bez zápisu do katastra nehnuteľností.


Vychádzajúc z toho, že ide o podielové spoluvlastníctvo k pozemku, pričom jeden zo spoluvlastníkov ste aj vy, odporúčam podať žalobu na súd o zrušenie a vyrovnanie podielového spoluvlastníctva rozdelením k predmetnému pozemku. S tým, že budete súd žiadať aj o zriadenie vecného bremena v zmysle § 142 ods. 3 Občianskeho zákonníka ako práva prechodu a prejazdu cez pozemky ostatných bývalých spoluvlastníkov.

"Upozorňujem, že súd môže zriadiť vecné bremeno len v niektorých prípadoch a jedným z nich je aj konanie o zrušenie a vyrovnanie spoluvlastníctva rozdelením veci. Po skončení konania nie je súd oprávnený sa otázkou zaoberať."


Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno tiež nadobudnúť výkonom práva, vydržaním. Vo vašom prípade ide o komplikovanejší právny problém a v odpovedi som len naznačila možnosti jeho riešenia.