Prejudiciálne konanie pred Súdnym dvorom Európskej únie

Vo vydavateľstve EUROKODEX vyšla kniha z produkcie našej advokátskej kancelárie

 

 

Prejudiciálne konanie možno charakterizovať ako konanie, v ktorého rámci Súdny dvor zjednocuje rozhodovaciu činnosť vnútroštátnych súdov členských štátov pri aplikácií a výklade práva Európskej únie. Toto konanie je založené na dialógu a spolupráci Súdneho dvora a vnútroštátnych súdov členských štátov.


Súdy Slovenskej republiky (ako súdy všetkých ostatných členských štátov) získali po pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii okrem iného aj možnosť klásť predbežné otázky na Súdny dvor. Súdy Slovenskej republiky sú povinné aplikovať v rámci svojej rozhodovacej praxe právo Európskej únie, s tým že v rámci jednotného výkladu práva Európskej únie majú právo a v niektorých prípadoch aj povinnosť položiť predbežnú otázku Súdnemu dvoru.

Význam konania o predbežnej otázke spočíva aj v účinkoch, ktoré má právo Európskej únie na právne poriadky členských štátov. Pre bezproblémové fungovanie Európskej únie je najdôležitejšia jednotnosť aplikácie práva Európskej únie, za ktorú sú primárne zodpovední národní sudcovia. Inštitút predbežnej otázky im má byť nápomocný pri aplikácií práva Európskej únie na národné podmienky. Význam konania o predbežnej otázke je podčiarknutý skutočnosťou, že práve z tohto typu konania vzišli viaceré všeobecné princípy práva Európskej únie. Konanie o predbežnej otázke predstavuje základný kameň fungovania vnútorného trhu, nakoľko zohráva rozhodujúcu úlohu pri zabezpečení toho, aby si právo zakotvené v zmluvách udržalo svoj európsky charakter a malo rovnaké právne účinky vo všetkých členských štátoch Európskej únie.

Pojem „konanie o predbežnej otázke“ už sám o sebe naznačuje, že ide o konanie, ktorého výsledkom bude  riešenie čiastkového problému, od ktorého vyriešenia závisí rozhodnutie vo veci samej v inom konaní a bez vyriešenie ktorého by nebolo možné rozhodnúť vo veci samej v takomto inom konaní. Konanie o predbežnej otázke nie je odvolacie konanie ani iné konanie o opravnom prostriedku. Predbežné otázky môžu byť tak procesnoprávneho ako aj hmotnoprávneho charakteru.


Európsky právny systém je systém sui generis, kde spolupôsobí popri sebe niekoľko samostatných právnych systémov. Pre právo Európskej únie je dôležité, tak aj pre samotnú Európsku úniu, aby bolo právo  Európskej únie jednotne aplikované v rámci celej Európskej únie. Uvedené je možné dosiahnuť prostredníctvom systému kooperácie a dialógu medzi Súdnym dvorom a súdmi členských štátov, kde neexistuje hierarchia súdov.