Domáca práca

Zaujíma ma vlastne, ako na Slovensku máme ošetrenú prácu z domu, či sú tam rovnaké podmienky ako v práci na pracovisku, či a môže zamestnávateľa extra kontrolovať, či môže zaklopať kedykoľvek na dvere a kontrolovať ma aj na záchode, či mám viac práv, ak pracujem doma (alebo naopak menej).

Domácu prácu je možné vykonávať podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve. V pracovnej zmluve si môže zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť špecifické podmienky ohľadom domácej práce. V prípade ak tieto dohodnuté nie sú zákonník práce upravuje základné podmienky domácej práce. Domácu prácu je možné vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnávateľom, ktorá by mala byť súčasťou pracovnej zmluvy. Jedná sa o špecifickú úpravu miesta výkonu práce. Zamestnanec pracujúci doma má určité špecifické postavenie, ktoré sa odzrkadlí na jeho právach. Zamestnancovi pracujúcemu doma  neprislúcha náhrada mzdy pri dôležitých osobných  prekážkach, čiže napríklad keď ide k doktorovi na vyšetrenie alebo ak sprevádza k doktorovi rodinného príslušníka s výnimkou náhrady mzdy z dôvodu úmrtia rodinného príslušníka. Takémuto zamestnancovi taktiež nepatrí mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce. Pri domácej práci ide skôr o podaný výkon, čiže o splnenie pracovných úloh ako o počet odpracovaných hodín, hoci aj tie sú dôležité.

"Domáci zamestnanec musí mať vytvorené minimálne také podmienky, aké by mal na pracovisku. Zamestnávateľ musí taktiež zabezpečiť, aby nedošlo k izolácií takéhoto zamestnanca, čiže aby sa pravidelne stretával s ostatnými zamestnancami. Väčšinou sa to rieši na pravidelných pracovných poradách, kde sa všetci zamestnanci stretnú a vymenia si svoje poznatky."